Duvarda İs Lekesi Neden Olur? Duvarda İs Lekesi Nasıl Çıkar?

is lekesi nasıl çıkarDuvarlar bir evin görünümünü, enerjisini ve atmosferini en çok etkileyen etmenler arasındadır. Ferah ve temiz duvarlar, iç dekorasyonun güzel görünmesine yardımcı olurken aynı zamanda hoş bir atmosfer oluşturur. Evinizin enejisini doğrudan etkileyen duvarlarda bazen istenmeyen olumsuz durumlar meydana gelebilir. Bu istenmeyen oluşumlardan biri de is oluşumudur. Duvarda is lekesi oluşumunu önlemek ve mevcut is lekesini ortadan kaldırmak için neler yapabilirsiniz gelin, birlikte bakalım.

Duvarda İs Lekesi Nasıl Oluşur?

İs oluşumu; şömine, soba ya da kuzine gibi araçların kullanımına bağlı olarak oluşabilir. Kullanım sırasında ortaya çıkan tütmeler duvarlarda is oluşumuna neden olarak kötü bir görünüme sebebiyet verebilir.

Duvar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Duvar lekelerinin çıkarılması için öncelikle uygulanan boyanın türünün bilinmesi çok önemlidir. Bazı boya çeşitleri silinerek temizlenmeye uygunken, bazıları silinerek temizlenmeye uygun olmayabilir. Bu nedenle öncelikle boya türünü öğrendikten sonra temizlik aşamasına geçmek gerekir. Duvar lekeleri nasıl temizlenir, konusu en çok merak edilen konulardandır. Duvardaki lekeleri çıkarmak için öncelikle nemli bir bez ve krem temizleyici kullanabilirsiniz. Bu aşamada bezin yumuşak olması oldukça önemlidir. Bezin yapısı uygulanan boyanın çizilmesine ve renk solmaları oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle öncelikle küçük bir bölümde deneme yaparak işe başlayabilirsiniz. Silme işleminin ardından temizlenen bölümü kurumaya bırakabilirsiniz.

İs Lekesi Nasıl Çıkarılır?

İs lekesi yoğun kirli bir görüntü oluşturduğu için bir an önce müdahale edilmesi gereken leke türleri arasında yer alır. Bazı is lekeleri silme işlemiyle giderilemediği için bu bölgelere zımpara uygulaması yapılabilir. Zımpara uygulamasının ardından meydana çıkan ikinci tabaka alçı tabakasıdır. Bu tabakanın da zımparadan hasar almış olabileceği hesaba katılarak yeniden alçılama işlemi yapılabilir. Ardından mevcut tonun aynısını uygulayarak is lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Daha zorlu ve inatçı lekeler için ise farklı yöntemler bulunur. Örneğin; kapatma astarı uygulaması yapabilirsiniz. Kapatma astarı is lekesinin görüntüsünü yok edecek kadar güçlü bir astar olduğu için başarılı sonuçlar sunabilir. Astar kuruduktan sonra ikinci aşamada aynı renk boya uygulaması yapabilirsiniz. Bu sayede duvarlarınızın her zaman temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Duvar Kiri Nasıl Temizlenir?

İs lekesi dışında duvarda yağ lekesi oluşumu da meydana gelebilir. Yağ lekesi en zorlu lekeler arasında yer aldığı için koyu renkli boyalarda net bir biçimde görülebilir. Bu lekelerin üzerine astar uygulaması yapabilirsiniz. Temizleme aşamasında duvar silme fırçası ya da duvar temizleme mopu gibi ürünlerden yardım alabilirsiniz. Duvar silme fırçası sayesinde ulaşamadığınız yerleri kolayca temizleyebilirsiniz. Her zaman ilk günkü gibi parlak duvarlara sahip olmak için Polisan’ın iç cephe boyalarını deneyebilirsiniz.

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.