Mutfak Tezgâhı Nasıl Temizlenir? Mutfak Tezgâhı Yenileme Önerileri

mutfak tezgahı temizleme

Mutfak tezgahı hijyenik bir ortam için her zaman temiz tutulması gereken bir alandır. Tezgâh temizlemek için de tezgâhın üretildiği malzemeye uygun bir seçim yapmak önemlidir. Böylece tezgâhınızın yüzeyine zarar vermeden temizleyebilir, uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra mutfağınızın dekorasyon stilinde değişikliğe gitmek istiyorsanız, tezgâh yenilemenin hızlı ve pratik yöntemlerini deneyebilirsiniz. Gelin, tertemiz, ferah ve şık mutfaklar için mutfak tezgâhı temizleme ve yenileme detaylarına göz atalım.

Mutfak Tezgâhı Nasıl Temizlenir ve Yenilenir?

Uzun süreli kullanıma bağlı olarak tezgâh üzerinde renk değişimi, aşınma ve leke gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu durumu düzeltmek isteyenlerin araştırdığı konuların başında öncelikle tezgâh nasıl temizlenir sorusunun yanıtı gelir. Tezgâhınızın materyaline bağlı olarak farklı temizleme yöntemleri vardır ancak zorlu lekelerin temizlenemediği zamanlarda komple mutfak yenileme masraflarına alternatif bir çözüm olarak tezgâh boyama seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Polisan’ın profesyonel çözümleri arasında bulunan Prof - P CP 2K tezgâh boyası, mutfak dekorasyonunuzda ufak bir dokunuşla köklü bir değişiklik yapmanıza imkân verir. Epoksi reçine esaslı ürün hem fiziksel hem kimyasal dirence sahip yapısıyla kolay temizlenebilir. Prof - P CP 2K sayesinde mutfağınızı kolaylıkla yenileyebilirsiniz.

mutfak fayans boyama

Granit Mutfak Tezgâhı Nasıl Temizlenir?

Mutfak tezgâhları modellerine ve malzeme özelliklerine göre temizleme ya da yenileme yapabilirsiniz. Mermer granit ya da kaplama mutfak tezgâhları; salça, çay, limon gibi leke bırakan yiyecekler sebebiyle zamanla eski parlak görüntüsünden uzaklaşabilir. Mutfak tezgâhı mermer ise lekelerden kurtulmak için su, sabun veya özel hazırlanmış temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz. Granit mermer tezgâh için bulaşık deterjanı veya sirke gibi doğal malzemeleri tercih edebilirsiniz.

Yanmış Mutfak Tezgâhı Nasıl Temizlenir?

Tencere, tava, çaydanlık gibi mutfak gereçlerini sıcakken tezgâh üzerine bıraktığınızda leke oluşabilir. Mermer, granit ya da akrilik mutfak tezgâhı gibi farklı yüzey özelliklerine sahip ürünlerin üzerindeki yanık izlerini temizlemek biraz zor olabilir. Yanık lekeli bir tezgâhı temizlemek için diş macunu, sıcak su/sabun ya da tuz ve sirke ile hazırlanan karışımları değerlendirebilirsiniz.

Sararan Mutfak Tezgâhı Nasıl Temizlenir?

Mutfağının güzel görünmesini isteyen herkesin merak ettiği konulardan biri de sararan mutfak tezgâhı nasıl temizlenir olur. Bunun için önerilen yöntem, sararan bölgeye bir miktar oksijenli su püskürterek silmektir. Mutfak tezgâhı granit ya da mermerse bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bir diğer alternatif yöntem olarak sirke/su karışımını kullanabilirsiniz. Bulaşık makinelerinde kullanılan parlatıcı da sararan tezgâhları temizlemek için kullanılabilir.

Mutfak yenileme maliyetini göze almadan tezgâhınızın şık ve modern görünmesi için siz de Polisan Prof - P CP 2K tezgâh boyasını kullanabilir, mutfağınızı kolayca hayal ettiğiniz görünüme kavuşturabilirsiniz.

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.