Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Mutfak Tasarım Önerileri

mutfak dekorasyonYaşam alanlarının en çok vakit geçirilen ve keyifli sohbetlere eşlik eden yerlerinden birisi şüphesiz ki mutfaklardır. Dolayısıyla mutfakları iyi bir şekilde dekore ederek hem estetik hem de işlevsellik açısından uygun hale getirmek önemlidir. Mutfak dekorasyonları değişen tasarım anlayışı ile çeşitlendirilebilir. Klasikten moderne, İskandinav’dan minimaliste kadar pek çok mutfak stili bulunur. Siz de mutfağınızı yenilemek istiyor ancak hangi stili seçeceğinize karar veremiyorsanız gelin, mutfak dekorasyon fikirlerimize göz atın.

Mutfak Dekorasyon Örnekleri

Mutfak dekore ederken kişisel zevklerin yanı sıra kullanım alanlarının boyutu ve ihtiyaçlar gibi noktaları göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin, son dönemlerin trend stilleri arasında modern mutfaklar öne çıkar ve bu tasarımların en çok göze çarpan detayı ise orta tezgahlardır. Geniş bir alana sahipseniz dolap ve duvar rengi ile uyumlu bir ada tezgah tercih ederek hayal ettiğiniz modern mutfak görünümüne kavuşabilirsiniz ayrıca mevcut tezgahınızı Polisan Prof P-CP tezgah boyası ile renklendirebilirsiniz.

Tercihini doğallıktan yana kullananlar için Akdeniz tarzı mutfak dekorasyonu tavsiye edilebilir. Mavi veya yeşil tonlarda boyanan duvarlarla aynı renkte mutfak dolapları kullanılarak bütünsel bir görünüm yakalanabilir. Zemini etnik desenli seramik modelleriyle döşeyerek Akdeniz esintisini mutfağınıza taşıyabilirsiniz.

İşlevsellik ve sadelik denince ise ilk akla gelen İskandinav tarzı dekore edilen mutfaklardır. Ahşap dokunun hakim olduğu bu mutfak stili, temiz çizgileri ve açık renk tonları ile huzurlu bir atmosfer oluşturur.

Mutfak Duvar Rengi Önerileri

Duvarlarda kullanılacak olan boyanın doğru seçimi mutfak dekorasyonunu daha çekici hale getirebilir. Özellikle küçük mutfaklarda renk seçimi oldukça önemlidir. Polisan Beyaz Kum, Fujiyama, Porselen ve Klimanjaro gibi açık renkli duvar boyası tercih ederek alana ferah bir görünüm kazandırmak mümkün olabilir. Etkili bir dekorasyon oluşturmak için tek renk yerine kontrast uyumunu yansıtan renkler bir arada kullanılabilir.

Mutfak Dolap Rengi Önerileri

Alanın verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan ve pratik depolama çözümleri sunan mutfak dolapları farklı renklerde olabilir. Klasik çizgilere sahip olan mutfaklarda kahverengi, siyah gibi koyu tonlar ya da beyaz sıklıkla tercih edilir. Daha enerjik ve canlı bir görünüm için kırmızı, turuncu, mürdüm eriği gibi renkler değerlendirilebilir. Dolaplarınızı kolay uygulanabilir olmasıyla avantaj sağlayan Polisan X1 Kokusuz Parlak mutfak dolabı boyası ile istediğiniz renge boyayarak dolaplarınızı yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

mutfak eşyaları

Mutfak Nasıl Geniş Gösterilir?

Mutfak dekorasyonlarında geniş ve kullanışlı alanlar oluşturmanız, lezzetli yemekler için hazırlık yaparken daha rahat etmenizi sağlar. Birkaç püf noktasına dikkat ederek mutfaklara geniş bir görünüm kazandırmak mümkün olur.

Küçük Mutfaklar

Büyük mutfaklara kıyasla dar ve küçük mutfakları dekore etmek biraz daha titiz bir çalışma süreci gerektirebilir. Eşyaların, renklerin ve dolapların seçimi alanı daha verimli kullanabilmek için oldukça önemlidir. Küçük mutfaklara geniş bir görünüm kazandırmak için dekorasyon sürecine açık renkli bir duvar boyası seçerek başlayabilirsiniz. Aynı zamanda mutfak dolaplarında açık renkler kullanılması aydınlık bir atmosfer oluşturmanızı sağlar. Polisan Beyaz Düşler serisi iç cephe boyaları ferah bir görünüm için küçük mutfak dekorasyonlarında tercih edilebilir. Duvara monte katlanabilir masalar, gizli çekmece ve raflar işlevsel mekanlar oluşturmak için uygundur ayrıca mutfak duvar dekorasyonu için tercih edeceğiniz aynalarla genişliği artırabilirsiniz.

Büyük Mutfaklar

Büyük mutfaklar dekore edebileceğiniz geniş alanlar sunar. Farklı boyutlarda yemek masaları ve kahve içme alanları ile dekorasyonu zenginleştirmek mümkün olur. Büyük bir mutfağa sahipseniz çok daha cesur adımlar atabilirsiniz. İddialı renklere eşlik eden mobilyalar ve depolama tezgâhları ile hareket alanını genişletmek mümkündür. Raflara yerleştireceğiniz dekoratif objeler ve canlı çiçekler mutfağınızın ambiyansını değiştirir.

Ada tezgahlar geniş mutfakların en kullanışlı parçalarından biridir. Çevresine dekoratif çizgilere sahip bar sandalyeleri yerleştirebilir ve ek bir kullanım alanı elde edebilirsiniz.

Mutfak dekore ederken ihtiyacı doğru belirleyerek işlevsel ve kullanışlı alanlar tasarlayabilirsiniz. Dekorasyon sürecinde dilediğiniz duvar rengi için ise Polisan kalitesiyle sunulan iç cephe renklerini inceleyebilirsiniz.

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.