Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Sade Şık Salon Dekorasyonu

salon dekorasyonu

 
Renk Önerileri
 
Cİ-6375
Kadife Bej
 
Cİ-6342
Sahra Beji
 
Cİ-7605
Kül Grisi
 
Cİ-7603
Gizemli Gri

Yaşam alanlarını dekore ederken en fazla titizlik gösterilen yerlerden biri salonlardır çünkü salonlar genelde misafirleri ağırlamak için kullanılır ancak doğru bir salon dekorasyonu ile bu alanları hem misafirleriniz için hem de kendi günlük kullanımınız için uygun hale getirebilirsiniz.

Yeni bir ev kuruyor ya da evinizi yeniliyorsanız bu süreçte salon ve oturma odası dekorasyonu hakkında fikir edinmek isteyebilirsiniz. Sade ve şık bir salon dekorasyonu için önerilerin yer aldığı bu yazıya göz atarak yaşam alanınıza yeni bir soluk getirebilirsiniz.

Salon Dekorasyonuna Nereden Başlanmalı?

Dekorasyona başlamadan önce salonunuzun büyüklüğünü değerlendirmeniz gerekir. Odanın metrekaresi tüm eşyaların, aydınlatmaların ya da renklerin seçiminde oldukça etkilidir ayrıca salonun kullanım amacı da göz önünde bulundurulması gereken kriterlerden biridir. Eğer ki salonunuzda sıklıkla misafir ağırlayacaksanız oturma grupları ve geniş işlevsel bir masa tercih etmeniz doğru olur ancak salonunuz daha çok sizin vakit geçirdiğiniz bir alan ise oturma gruplarının yerini koltuklar, masanın yerini modern ve özgün tasarımlı sehpalar alabilir. Yeni eşyalar ve dekoratif ürünler için alışverişe çıkmadan önce mevcut eşyalarınızı da gözden geçirmeniz gerekir çünkü renklerin birbiriyle uyum sergilemesi önemlidir. Tüm bu basamakları tamamladıktan sonra artık salon dekorasyonuna başlamak için hazırsınız diyebiliriz.

Sade Bir Tasarım için Salon Dekorasyon Ürünleri Nasıl Seçilmeli?

Sade ve şık bir salon dekorasyonu için en önemli öğelerden biri aydınlatmalardır.  Salonun doğal ışık kaynaklarından yararlanabilmek için pencere ya da kapı önlerine ışığa engel olacak eşyalar koymamalısınız. Ek bir aydınlatmaya ihtiyacınız olması durumunda gün ışığı aydınlatmalarıyla çok daha ferah ve sade salon tasarımları elde edebilirsiniz.

Salon duvar dekorasyonu için yalın hatlara sahip bir raf kullanabilirsiniz. Böylece hem salonun görünümünü sadeleştirmiş hem de depolama alanı elde etmiş olursunuz. Odada televizyon kullanacaksanız TV üniteleri ile birlikte kullanmak yerine duvara asmayı deneyebilirsiniz.

Salon dekorasyon fikirleri deyince ilk akla gelen klasik çizgilere sahip olan eşyalardır ancak siz tercihinizi hem konfor hem de sadelikten yana kullanıyorsanız modern tasarımları değerlendirmelisiniz. Yalın aynı zamanda şık bir salon dekorasyonu için geçerli olan felsefe; az ve öz eşyadır.

salon dekorasyon

Sade ve Şık Salon Dekorasyonunda Renk Uyumunun Önemi

Abartısız bir salon tasarımı için renk seçimi genellikle parlak ve nötr tonlar arasında yapılır. Gri, kahverengi ya da bej rengin hakim olduğu bir dekorda bazen pastel tonlar bazen de güçlü bir vurgu yapmak için siyah, kırmızı gibi renkler kullanılır ancak sadelikten uzaklaşmamak için bu renklerin minimize edilmesi gerekir. Yastık, vazo, tekstil ürünleri ya da tablo gibi salon dekorasyon ürünleri arasından seçim yaparken bu renklere yer vererek yaşam alanınızı monotonluktan uzaklaştırmanız mümkün olur.

Sade bir salon dekorasyonu aydınlık ve temiz olmalıdır. Bunun için duvarda kullanılacak renklere dikkat etmek gerekir. Açık tonlarda boyadığınız duvarlar salonunuza aydınlık bir görünüm kazandırırken aynı zamanda geniş de görünmesini sağlar. Salonunuza daha fazla ruh kazandırmak için Polisan kalitesiyle sunulan Kadife Bej, Sahra Beji, Kül Grisi, Gizemli Gri gibi pek çok duvar boyası rengi arasından seçim yapabilirsiniz.

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.