Wabi Sabi Felsefesi ile Ev Dekorasyonu

Polisan - Wabi Sabi Felsefesi ile Ev Dekorasyonu
Kusurlu olanda güzeli görebilmek felsefesinden yola çıkan Wabi Sabi, yeni nesil ev dekorasyonu anlayışına yön verir. Bu felsefenin huzur verici etkisini yaşam alanlarına taşıyabilmek için de kavramın anlamını ve amacını tam olarak özümseyebilmek gerekir.

Son zamanlarda popülaritesi artan Wabi Sabi’nin temelleri, 15. yy’da gösteriş ve aşırılığa bir tepki olarak doğan Japon yaşam stiline dayanır. Yalınlığı ve kusurları ifade eden Wabi ile zamanın nesneler üzerindeki etkisini gösteren Sabi kavramlarını bir araya getiren bu felsefenin amacı; sadelik ve konforu, materyalist olandan uzaklaştırarak mekanlara dahil etmektir. Siz de gösterişten uzak bir yaşam stili benimsiyor ve minimalist çizgilerle birlikte sadeliğin görkemini evinize taşımak istiyorsanız yazının devamına göz atabilirsiniz.

Evlerde Wabi Sabi Etkisi için Püf Noktalar

Amacı, doğal olana kucak açmak, kusurlar içindeki güzelliği ortaya çıkarabilmek ve huzur kokan bir ortam yaratmak olan Wabi Sabi’yi yaşam alanlarına taşıyabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar şunlardır:

  • Bu felsefenin vazgeçilmez unsuru, doğanın göz alıcı güzelliğine vurgu yapan doğal malzemelerin kullanımıdır. Ev aksesuarları ve dekorasyonda kullanılan tüm malzemelerin ham dokusunu korumasına özen gösterilir. Budakları ile bırakılmış masalara, cilasız taş zeminlere, toprak dokusuna ve doğal görünüme sahip olan ahşap, taş ve kil dokulu malzemelere Wabi Sabi dekorasyonlarında yer verilebilir.
  • Mükemmelliyetçiliğe vurgu yapan modern tasarım tabularını yıkan felsefe, kusurlardaki güzelliğe vurgu yapar. Sıcaklık ve sürdürülebilirlik hissini vurgulayan Wabi Sabi, iç mekanlarda yaşanmışlığı öne çıkarır. Dekorasyonda kullanılan çatlaklar ve çentikler karakteristik çizgilerle birlikte geçmişin izlerini yansıtır.
  • Hızlı ve stresli dünyadan uzaklaştıran Wabi Sabi, yalın çizgilere odaklanarak huzur ve sakinlik hissi uyandırır. Açık kat planları ve doğal ışığın içeri sızmasını sağlayan seyrek mobilya düzenlemeleri Wabi Sabi’nin ruhunu yansıtır.
  • Wabi Sabi felsefesinin temel unsurlarından biri; eskileri atmaktansa mevcut dekora uyumlu hale getirmektir. Örneğin modern çizgilere sahip koltukların üzerine atılmış ham kumaştan örtüler son derece sofistike bir görünüm elde etmenizi sağlar.
  • Wabi Sabi felsefesi ile dekore edilen alanlarda dikkat dağıtıcı parlak renklerin yerini bej, gri ya da vizon gibi doğadan ilham alan toprak tonları tercih edilebilir. Denge ve uyumu yansıtan bu renkler aynı zamanda sakinleştirici etkisi ile felsefenin özüne dokunur.

Polisan - Wabi Sabi Felsefesi ile Ev Dekorasyonu
Adım Adım Wabi Sabi Dekorasyonu

Yaşam alanlarına Wabi Sabi’yi taşımak bazı şeyleri biraz da akışına bırakmakla mümkün olur. Evinizde sizi yansıtan alanları herhangi bir şeye uyumlandırmak zorunda hissetmeden olduğu gibi bırakabilirsiniz. Wabi Sabi, genel dekorasyon ile tamamen uyumsuz olmasına rağmen çok sevdiğiniz bir parçayı istediğiniz yere koyabilme özgürlüğünü size sunar.

Dekorasyonun ilk adımına toprak kırmızısı ya da ağaç yeşili gibi doğanın temel renkleri arasından bir seçim yaparak başlamak süreci daha kolay hale getirebilir. Nötr bir etki oluşturmak istediğiniz yerlerde Sakız Beyazı ya da Sahra Beji gibi soft renklerden destek alabilirsiniz. Duvar ya da zeminlerin bazı yerlerinde kullanılan doğal taşlar, tuğla ya da ahşap Wabi Sabi dekorasyon anlayışını en iyi şekilde yansıtır.

Eşya seçimi aşamasında uyumdan ziyade işlevsellik göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanım alanını daraltmayacak sade parçalar tercih edebilirsiniz. Gösterişli bir tabure yerine kütük parçası, cilalı bir askılık yerine ise dal parçası kullanılabilir.

Dekorasyonun tamamlayıcı parçası olan aksesuar seçimi Wabi Sabi stiline sahip olan alanlarda daha büyük bir öneme sahiptir. Aksesuarların bir geçmişi ve hatırası olmalıdır. Büyükannenizden kalma bir gaz lambası ya yaşanmışlık kokan el dokuması kilimler Wabi Sabi estetiğine uyum sağlar.

Siz de yaşam alanlarınızda Wabi Sabi’nin huzur verici etkisini deneyimlemek istiyorsanız duvarlarınızda Polisan iç cephe kartelasında ve Polipalette 2024’te yer alan tonlardan birini tercih ederek dekorasyona başlayabilirsiniz.

Polisan - Wabi Sabi Felsefesi ile Ev Dekorasyonu

 

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.