Sıcak ve Soğuk - Evinizin İhtiyacına Göre Renklerin Uyumu

sıcak ve soğuk renklerBazı alanlarda kendinizi daha enerjik hissederken bazılarının ise huzur verici olduğunu düşündüğünüz olmuştur. Peki, bunun sebebinin dekorasyonda kullanılan renkler olabileceğini biliyor musunuz?

Hangi stilde dekore edilmiş olursa olsun yaşam alanlarının dekorasyonunu öne çıkaran şüphesiz ki renklerdir çünkü renkler yalnızca göze hitap etmekle kalmaz, insan psikolojisi üzerinde oldukça büyük etkilere de sahiptir. Siz de soğuk ve sıcak renkleri yaşadığınız bölgeye göre ev dekorasyonunda nasıl kullanabileceğinize göz atarak, hayalinizdeki atmosferi yakalayabilirsiniz.

Sıcak ve Soğuk Duvar Boyası Renkleri Evin Hangi Odalarında Kullanılmalı?

Renk çarkında yer alan sıcak ve soğuk renklerin duygular üzerindeki etkisi farklıdır. Kırmızı, sarı, turuncu gibi renkler ve bu renklerin alt tonları enerjik duyguları harekete geçirdiği için sıcak renkler olarak adlandırılır. Mor, mavi ve yeşil renklerle alt tonları ise kişiler üzerinde soğuk bir etki bıraktığı için soğuk renkler olarak kategorize edilir. Dolayısıyla mekanları renklendirirken kullanım amacına uygun seçim yapmanız önemlidir.

Oturma odası gibi hareketliliğin yoğun olduğu yerlerde sıcak renkler arasında yer alan kırmızının farklı tonlarını kullanabilir, canlılığı ve enerjiyi bu odalara taşıyabilirsiniz. Kırmızı rengin canlı tonları, çocukların uzun süre vakit geçirdiği ve enerjilerini ortaya çıkardıkları oyun odaları için de tercih edilebilir. Enerji ve hareketi tetikleyen kırmızı, evlerin yanı sıra çocuklar için tasarlanan oyun alanlarında da sıklıkla kullanılır.

Konsantrasyon deyince ilk akla gelen renklerden olan yeşil, çalışma odaları için yapılabilecek en doğru seçimlerden biridir. Uyum ve dengeyi sembolize eden bu rengin zihin açıcı etkisini çalışma odanızın duvarlarına taşıyabilirsiniz.

Misafirlerinizin eve ilk adım attığında karşılaştıkları yer antredir. Bu alanların duvarlarında Polisan renk kartelasında yer alan Elegan Sarı ya da Fener Işığı iç cephe boyalarından birini tercih ederek misafirlerinizi sıcak bir merhaba ile karşılayabilirsiniz. Eviniz güneşi az alıyorsa bu renkleri kullanarak daha sıcak bir atmosfer elde etmeniz mümkündür.

Yaşam alanlarının özenle dekore edilen alanlarından biri olan banyolar, rahatlatıcı bir duş ile tüm günün yorgunluğunu üzerinizden attığınız yerlerdir. Dolayısıyla mavinin tonlarını katmanlar halinde banyonuzda kullanabilir ve huzur verici etkisini sonuna kadar deneyimleyebilirsiniz.

Kırmızı enerjisi ve sarı neşesini karıştırarak elde edeceğiniz turuncu sayesinde iki rengin duygusunu bir arada hissedebilirsiniz. Mutfak duvarlarında kullanabileceğiniz bu renk iştah açıcı bir etki yaratabilir. Krem tonların hakim olduğu mutfak dolapları ile turuncunun enerjisini yumuşatarak sıcak bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Yaratıcılık ve heyecan gibi duyguları açığa çıkaran turuncu ofislerde veya çalışma alanlarında kullanılabilir.

yeşil oda

Ev Dekorasyonu için Renklerin Önemi

Etkileyici bir ev dekorasyonu için odaların büyüklüğünden hangi yöne baktığı ve hangi bölgede yer aldığına kadar her detayın dikkatlice değerlendirilmesi gerekir. Böylece duvar boyası renkleri arasından seçim yapmak kolaylaşır ve dekorasyonun en önemli aşaması verimli bir şekilde tamamlanmış olur ancak sıcak veya soğuk renkleri tek başına kullanmak bazen riskli olabilir. Bu renkleri dengeli dağıtarak enerji veren bir ev dekorasyonu oluşturmak mümkündür.

Sıcak ve soğuk renklerin bir arada kullanıldığı üçlü kombinasyonlar dengeli bir dekorasyonun ilk adımıdır. Huzurlu atmosfer oluşturulmak istenilen alanlarda iki sıcak ve bir soğuk rengi bir arada kullanarak dengeyi yakalayabilirsiniz. Soğuk renklerin dinlendirici etkisini yatak odalarına taşımanın en kolay yolu duvarlarda Salda Mavisi ya da Mint Yeşili gibi yatıştırıcı renkleri kullanmaktır.

Sıcak ve soğuk renkler arasındaki geçişleri gri gibi yardımcı tonlarla yumuşatmak da göz alıcı dekorasyonlar için etkili bir çözümdür. Turuncudan mora, pembeden maviye kadar her renk ile uyum sağlayan gri tonları farklı dekorasyon stilleri için mükemmel bir zemin hazırlar. Özellikle koridorlarda kullanıldığında modern bir etki yaratabilir.

Eğer dekore edeceğiniz mekan gün boyu sıcaklığı hissettiğiniz Akdeniz Bölgesi’nde yer alıyor ise duvar boyası olarak soğuk renk tonlarını tercih etmeniz daha serin bir atmosfer oluşturmanızı sağlar. Yaşam alanınız her dönem yağış alan Karadeniz Bölgesi’nde ise güneş ışığı eksiğini sıcak tonları yoğun olarak kullanarak kapatabilirsiniz.

Siz de evinizde sıcak ve soğuk renk geçişleri arasında en doğru dengeyi yakalamak ya da duygularınızı mekanlara yansıtmak istiyorsanız Polisan renk kartelasına göz atabilirsiniz.

yatak odası dekorasyonu

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.