Mutfaklarda İskandinav Tarzı Dekorasyon

mutfak masasıİskandinav ülkelerinden dünyaya yayılan dekorasyon akımı; sadeliği, işlevselliği, doğallığı ve evlerin her odasına uygulanabilirliği ile öne çıkıyor. Doğal dokular, ham ahşap mobilyalar ve beyaz tonlardaki duvarların birleşiminden ortaya çıkan İskandinav tarzı dekorasyondan, “Kuzeyli bir stil” olarak söz etmek mümkün.

Göz yormayan, farklı ve doğal dokuların bir arada kullanıldığı; sakinliği çağrıştıran bu dekorasyon stilinin kuzey ülkelerinden doğduğu bilinir. Yılın büyük çoğunluğunda kasvetli hava durumu sebebiyle az ışık alan kuzey ülkelerinde yaşam alanlarını daha aydınlık ve ferah göstermek amacıyla başlayan İskandinav tarzı dekorasyon; salonlar, yatak odaları, çocuk odaları ve hatta banyolarda dahi rahatlıkla kurgulanabilir.

Siz de az ışık alan mutfaklarınızı İskandinav tarzı dekorasyon ile daha aydınlık bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

İskandinav Tarzı Mutfak Fikirleri Neler?

Mutfak dekorasyonu; keyifli bir şekilde yemek pişirmek, kahve demlemek ve vakit geçirmek için oldukça önemlidir. İskandinav stilinde mutfak modelleri oluşturmanın çok basit yöntemleri bulunur. Kullanılan aksesuarların, halı ve perdelerin malzemelerinden mutfak dolaplarının ve duvarların rengine kadar pek çok detay, İskandinav stili dekorasyonu mutfağınıza uygulamanıza yardımcı olabilir.

Temel anlayışı; basitlik, sadelik, işlevsellik ve doğallık olan İskandinav tarzı mutfak fikirlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Kullanılan aksesuarlar ve mutfak eşyaları doğal yüzeylere sahip olmalı. Ham ahşap ürünler, hasır sepetler, keten örtüler, bakır kaplar, seramik fincanlar bu tarzın kilit parçalarıdır.
  • Mekan genişliği fark etmeksizin beyazın tonları mutfağa hakim olmalı. Mutfak dolaplarınız koyu renklere sahip ise uygulama kolaylığı ve uzun ömürlü yapısı ile öne çıkan Polisan X1 Kokusuz Parlak ile zahmetsizce yenileyebilirsiniz.
  • Karışık desenli aksesuar ve örtüler yerine düz renkli parçalar tercih edebilirsiniz.
  • Beyaz seramik ve porselen sofra takımlarınızı ham keten masa örtülerinizle tamamlayabilirsiniz.
  • İskandinav ülkelerinde kapalı geçen günleri beyaz renk ağırlıklı eşyalarla aydınlatırken güneşi simgelemesi adına pirinç ve bakır aksesuarlar kullanılır. Mutfak aydınlatmalarınızı pirinç malzemeden seçerek güneş temasına vurgu yapabilirsiniz.
  • Boş kalan duvarlara soyut tablolar asarak hem sanatsal yönünüzü ortaya çıkarabilir hem de mutfağınıza İskandinav dokunuşunu katabilirsiniz. Mutfağınız ince uzun ise boş duvarınıza dekoratif bir ayna asarak derinlik algısını artırabilirsiniz.
  • Masa sandalye kullanmak isterseniz tercihinizi meşe veya bambu gibi açık renk ahşap ürünlerden yana yapabilir, beyaz tonlar ile beraber göz yormayan bir uyum yakalayabilirsiniz.

Siz de mutfak dolaplarınızı yenilemek ve yeni mutfağınızı keyif içinde kullanmak isterseniz Polisan’ın geniş renk kartelasından yararlanabilirsiniz.

açık renk mutfak

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.