Ev Dekorasyonunda Ev Bitkilerinin Önemi

ev dekorasyonunda salon çiçekleri

Ev bitkileri dekorasyon için önemli tamamlayıcılar arasında yer alır. Birçok bitki, hava temizleyici olarak tercih edilse de doğal yeşil tonları ve rengarenk çiçekleriyle iç mekanlarınıza hoş bir hava katar. Ev dekorasyonu söz konusu olduğunda mobilya gibi temel eşyaların yanı sıra bitki seçimi de önemlidir. Çünkü bitkilerin yerleşimi, renkleri ve boyutları evinizin görünümünü büyük ölçüde etkiler. Özellikle devetabanı gibi hacimli bitkiler oda içerisindeki algıyı hemen değiştirir fakat her ev bitkisi her dekorasyonla uyumlu olmayabilir. Bu nedenle evinizde kullanacağınız bitkileri özenle seçmeli ve dekorasyonunuzda doğru şekilde kullanmalısınız. Peki bitkileri ev dekorasyonunda nasıl değerlendirebilirsiniz? Gelin yaşam alanlarında bitkileri nasıl değerlendirebileceğinize birlikte bakalım.

Dekorasyon Stilinizi Belirleyin

Ev dekorasyonu söz konusu olduğunda öncelikle stil belirlemek çok önemlidir. Kullandığınız eşyaların tasarımının ve renklerinin doğru eşleşmesi daha doğal ve şık bir ortam yaratmanızı sağlar. Bitkiler de bu aşamada size yardımcı olabilir. Örneğin, retro stil için yuka, devetabanı, kauçuk gibi geniş yapraklı bitkileri değerlendirebilir. Saksılarınızı da taş, ahşap, sepet gibi doğal malzemelerden seçerek evinizin atmosferini değiştirebilirsiniz.

Boş Alanları Değerlendirin

Koltuk ya da berjer arası sehpa yerleştirmek için idealdir fakat bu alanı farklı bir şekilde değerlendirmek isterseniz canlı bitkiler en doğal ve güzel alternatifiniz olacaktır. Bitkileri yerleştirme konusunda köşeler ve duvar kenarları hatta tavan da değerlendirilebilir. Kendi ördüğünüz makrome saksı içerisinde yemyeşil bir aşk merdiveni İle atıl alan gibi gözüken duvar köşenizi ortama sıcaklık katan bir dekorasyon öğesine çevirebilirsiniz. Köşeleri değerlendirirken duvar renklerinize uygun bitkiler ve saksılar seçmeyi unutmayın.

Bir Bitkiyi Öne Çıkarın

Duvarlarınız krem, vizon ve gri gibi nötr bir renk ve mobilyalarınız genellikle ahşap tonlarında ise renkli salon çiçeklerini kullanarak canlı bir atmosfer elde edebilirsiniz. Orkide, Atatürk çiçeği, barış çiçeği gibi renkli çiçekler; ortama canlılık kazandırırken sade ve şık bir mekan elde etmenizi sağlar. Ayrıca devetabanı gibi büyük yeşil yapraklı bitkiler pudra, hardal sarısı, yeşil ve terracotta gibi renklerdeki mobilyalara ya da duvarlarınıza mükemmel uyum sağlar.

yemek masası

Aksesuarlarınızı Bitkilerle Eşleştirin

Seçtiğiniz bitki ve saksı dekorasyonunuza uyum sağlamalıdır örneğin; duvarlarınızda ahşap maskeler, çerçeveler kullanıyorsanız bitki saksılarınızı da ahşap, sepet veya taş gibi doğal malzemelerden seçebilirsiniz. Seramik vazolardan ve çinilerden hoşlanıyorsanız bitkilerinizi bu malzemelerden yapılan saksılara yerleştirebilirsiniz. Bu sayede odada bir bütünlük elde edebilirsiniz. Saksılarınız ya da aksesuarlarınızın renkleri uyumsuz görünüyorsa endişelenmenize gerek yok, Polisan hobi boyaları ile tüm eşyalarınızı dilediğiniz gibi dönüştürebilir ve uyumlu hale getirebilirsiniz.

Bitkilerin Boyutlarına Dikkat Edin

Salon bitkileri genellikle büyük yapraklı türlerden seçilir ancak hoş ve minik saksı çiçekleri de mevcuttur. Bu nedenle eşya ve aksesuarların boyutlarını da göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekebilir. Ancak sukulent, kaktüs, menekşe gibi çiçeklerde kullanacağınız küçük saksıları açık renklere, yuka gibi çiçeklerde kullanacağınız büyük saksıları koyu renklere boyayarak mekanların derinliğini artırabilirsiniz.

Siz de saksı çiçekleri gibi ev bitkilerinin canlandırıcı etkisinden yararlanmak isterseniz dekorasyon fikirlerinden ilham alabilir, Polisan’da yer alan X1 Art hobi boyaları ile saksılarınızı renklendirebilirsiniz.

Küçük Dostlarınız için Zararsız Bitkileri Tercih Edin

Ev bitkilerinin dekorasyonunuza, duvar ve mobilyalarınızın renkleriyle uyumuna dikkat ederken evcil hayvanlarınızın sağlığını da düşünüyor olabilirsiniz. Hayvan dostu ev bitkilerini sizin için derledik.

Aşk Merdiveni: Yaygın bir salon bitkisi olmakla birlikte köpek ve kedi dostu bitkiler arasında yer alır. Bakımı kolay bir bitki olması sebebi ile evlerde en sık görülen saksı çiçeklerden biridir. Tavana asacağınız makrome veya sepet bir saksı içerisinde kullanacağınız aşk merdiveni ile hem dekorasyonunuza farklı bir hava katabilir hem de çiçeğinizi yaramaz dostlarınızdan uzak tutabilirsiniz.

Areka Palmiyesi: Görünüşü oldukça güzel olan areka palmiyesi; hayvan dostlarınız için zehirsiz olmasının yanı sıra bakımı da oldukça kolay bir salon bitkisidir.

Muz Bitkisi: Hem oksijen veren hem de havayı temizleyen muz bitkisini evinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Büyük yapraklı yeşil bitkileri çok beğeniyor fakat minik dostlarınıza zarar vermeyen bir alternatif arıyorsanız muz bitkisi tam sizlik. Bunların yanı sıra; kurdele çiçeği, bambu palmiyesi, orkideler, afrika menekşesi, dağ palmiyesi de evcil hayvanlarımız için korunaklı bitkilerdendir.

evde evcil hayvan

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.