Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

dinlenme köşesiEv dekorasyonunda mobilya ve aksesuar seçimi kadar önemli olan bir diğer konu ise renk uyumudur. Zevkinize göre nasıl bir alan yaratmak istediğiniz netleştiğinde sıra renk seçimine gelir. Ev dekorasyonunda renk seçiminin püf noktalarını sizin için derledik.

Ev Dekorasyonu ve Renk Dağılımı

Dekore edeceğiniz alanda seçtiğiniz üç rengin ikisi birbirine yakın, diğeri ise zıt renk olmalıdır. Mekandaki fon, mobilya ve ev aksesuarı gibi tüm öğeleri seçerken üç renk seçimi ile dengeyi sağlayabilirsiniz. Birbirine yakın olan renklerden daha açık olanı duvar dekorasyonu için, daha koyu olanını ise koltuk takımı gibi mobilyalar için tercih edilmelidir. Diğer zıt rengi ise; aksesuar gibi küçük ögelerde tercih edebilirsiniz.

Duvar Dekorasyonunda Soft Renklerden İlham Alın

soft renklerle ev dekorasyonu

Pek çok alan için ev dekorasyonunda ilk tercih; harmonik renklerin kombine edilmesidir. Son derece şık bir stil oluşturan bu tonlar özellikle çalışma odası, yatak odası ve çocuk odası gibi alanlarda dingin bir atmosfer sunar. Konforun ön plânda olduğu yaşam alanlarında duvar boyası renkleri arasından seçim yaparken soft renkleri değerlendirebilirsiniz. Son zamanlarda avangart ve vintage stilin de ana unsuru olarak soft renkler ön plândadır. Siz de bu stilleri evinize taşımak için soft renklerden yararlanabilirsiniz.

Salon Dekorasyonunda Canlı Duvar Boyası Renkleri ve Ev Aksesuarlarına Yer Açın

ev dekorasyonunda uyumlu renklerDinamik kişiliğiniz,  kişisel tercihleriniz herhangi bir renk uyumu ya da dengesi gözetmeksizin, parlak renkler ve ışıl ışıl aydınlatmalardan yana olabilir. Koyu renk zemin ve duvar boyası renkleri bulunan alanlarda, karanlık görünümü dengelemek adına güçlü aydınlatmalar kullanılabilir. Özellikle parlak yüzeyli aksesuarlar mekânın ışık dengesine katkıda bulunacağından, dekoru ferahlatma unsuru olarak kullanılabilir. Dilerseniz mekânı geniş göstermek adına ekru veya süt beyazı gibi renklerden de ilham alabilirsiniz. Diğer yandan bu alana retro tarzda mobilyaların da eklendiği cesur bir dekorasyon son derece göz kamaştırıcı bir görünüm sunabilir.

Dekorasyonun Odak Noktasını İç Cephe Boya Renkleriyle Belirleyin

Modern ev dekorasyonda monokromatik renklerin parlak ve canlı renklerle kombin edilmesi en yaratıcı fikirlerden biridir. Özellikle elegan bir görünüm aranan salon dekorasyon renklerinde gri, beyaz ve antrasitle kombin edilen ve odak noktasına konulan parlak sarı, modern bir çizgi yaratılmasında size yardımcı olabilir.

Siz de dekorasyonunuza kendi dokunuşlarınızı yapmak ve renklerin ahenkli uyumundan ilham almak isterseniz, Polisan'ın iç cephe renklerine göz atabilirsiniz.

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.