Isı Yalıtımı ve Isı Yalıtımı Malzemesi Nedir

ısı yalıtımı malzemeleriYaşam alanlarında harcanan enerjinin büyük bölümü ortamı ideal sıcaklıkta tutmak için kullanılır. Yapılacak ısı yalıtımı sayesinde yalnızca fatura tutarlarınızı ciddi anlamda düşürerek tasarruf etmekle kalmaz ,aynı zamanda çevreyi de korumuş olursunuz.

Isı Yalıtımı Nedir?

Isı yalıtımı ortamlar arasında yapılan ısı transferlerini minimuma indirmek amacıyla yapılan çalışmalardır. Yapılan yalıtım sayesinde kış aylarında ortamın soğuması yazın ise ısınmasını önleyebilirsiniz. Başarılı yapılan bina yalıtımı sonrasında sıcaklığı muhafaza etmek mümkün olur.

Normal şartlar altında birbirinden farklı sıcaklıktaki maddeler arasında ısı alışverişi gerçekleşir.  İzolasyonun mantığı ise nesneler arasındaki termal iletkenliği en aza indirmektir. Dolayısıyla ısı yalıtımı, ısı alışverişini sınırlandırmaya dayanır. Yalıtımı sağlamak için ısı direnci mümkün olduğunca yüksek olan malzemeler kullanılır. Böylece ısıl bariyerler oluşturulur.

Isı Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir?

Taş yünü en çok kullanılan ısı yalıtımı malzemeleri arasında yer alır. Bakteri üremesine elverişli bir ortam sunmamasıyla ön plana çıkan malzeme aynı zamanda ekolojiktir. Yüksek sıcaklık değerlerine dayanıklı olması nedeniyle yangın çıkmasını da engelleyebilen malzeme ısı yalıtımı amacıyla kullanılsa da sesi de ciddi anlamda absorbe eder. Polisan Exelans Enerji Taş Yünü kolay uygulanabilir bir malzeme olup doğru kullanıldığı takdirde ömür boyu dayanıklı olur.

Cam yünü, silis kumu kullanılarak üretilen bir yalıtım malzemesi olup lifli yapıdadır. Küflenmez özellikteki malzeme 500 dereceye kadar dayanıklıdır ve nemden etkilenmez.

Genleştirilmiş Polistiren olarak da bilinen EPS, hafif ve esnek yapısıyla bilinen bir yalıtım malzemesidir. Sunduğu yüksek yalıtım ve ekonomikliği ile sıklıkla kullanılan malzeme B1 sınıfı ateşleme değerine sahiptir. Klasik versiyonu Polisan Exelans Enerji EPS’dir. İçeriğinde ekstra bulunan grafit ile daha verimli ısı yalıtımı sunan çeşidi ise Exelans Enerji NEOPOR’dur.

Köpük görünümündeki bina yalıtımı malzemelerinden olan XPS (Extrude Polistiren), petrol türevi malzemeler kullanılarak yüksek basınçlı ortamda imal edilir. Nemli ortamda da özelliğini kaybetmediğinden dış cephe mantolamasında kullanılabilir. Polisan Exelans Enerji XPS’ye kesici aletlerle istediğiniz şekli verebilirsiniz. Exelans Enerji Yapıştırma Harcı kullanarak sabitleyebilirsiniz. Zamanla incelmediğinden de değiştirilmesine gerek kalmaz.

Isı yalıtım sıvaları binanın nefes almasını engellemeden ısı, nem ve ses yalıtımı sağlayan malzemelerdir. Exelans Enerji Elyaflı Şamandıra Sıvasını kaba inşaat üzerine uygulayabilirsiniz. Exelans Enerji Fiber Isı Yalıtım Sıvası ise onarım amacıyla suyla karıştırılarak kullanılabilecek bir üründür. Sıvalarda çatlak oluşumunu önlemesi ve su itici özelliğinin bulunması nedeniyle tercih edilir. Eskimiş binaların onarımının yanı sıra izolasyon çalışmalarında kullanılabilir.

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.